Rozhovor

Exkluzivní rozhovor s Janem Sternem (květen 2012)

Dobrý den, tak snad nejprve co si myslíte o těchto stránkách a jak se vám líbí naše logo?
JS: Logo se mi líbí, však jsem vám ho sám navrhl. Vzhledem k mé komunistické orientaci mne hned napadlo, že by logo mohlo být vytvořeno z rudé hvězdy, uprostřed níž by byly moje iniciály JS. A já mám jako každý autor trochu obavu, že mě lidé dost špatně chápou. I proto jsem rád, že jsem dostal možnost se na janstern.cz vyjádřit.

Jsme rádi, že vám můžeme poskytnout prostor. Koneckonců jste náš jediný český psychoanalytik…
JS: To je asi vůbec první věc, kterou bych zde rád ozřejmil. Já totiž nejsem psychoanalytik. Nikdy jsem se tak neoznačil, neprovádím psychoanalýzu, ani jsem v ní nebyl vyškolen, nejsem členem žádného psychoanalytického sdružení, nejsem dokonce ani psychologem, neřkuli psychiatrem. Osobně jsem se vždy označoval za freudiána, abych nebyl snad obviněn z nějaké podvodné privatizace psychoanalýzy a přisvojování si snad nějaké psychoanalytické erudice. Jsem jen komunistický novinář a beletrista freudovské orientace, v něčem se navíc odchylující i od Freuda, a v mnohém se inspirující i mimo freudismus, u McLuhana, Tofflera, Marxe, Lenina apod.

A co ostatní psychoanalytici, například Jacques Lacan?
JS: Lacanismus mi byl vždy spíše protivný. Uznávám jen Freuda, všichni ostatní psychoanalytici mne nudí k smrti, byť někdy musím užívat jejich terminologii.  

Ve svých knihách často provádíte psychoanalytický výklad. Jaký je váš vztah k psychoanalýze? Může být podle vás například nástrojem sebepoznání?
JS: Osobně psychoanalýzu tak mocnou a osvobozující nevidím. Psychoanalytická terapie má své jasné limity a psychoanalýza jako způsob myšlení je jen pro poměrně specificky disponovaný typ lidí. Ale nikomu nebráním ji vidět tak, jak chce. A bylo by ode mne velmi neseriózní snažit se, aby se zájemci o psychoanalýzu dostávali k informacím o ní přes brand Jan Stern, tedy přes značku, která s psychoanalýzou souvisí jen částečně, jaksi okrajově. 

Vaše knihy jsou však skutečně inspirativní. Jaký myslíte, že máte na své čtenáře vliv?
JS: Co se týče těch mých knih, já je mám opravdu jen jako relax a nic jiného. Prostě se tím bavím. Za žádnou z těch knih jsem nedostal jednu jedinou korunu a na nějaké lidstvo, pokrok, osvětu a podobné hovadiny se můžu vykašlat. Na lidi a svět seru. Jediné, co má smysl, je dělat věci pro zábavu, nebo pro peníze, každý jiný důvod je na houby. Podrobně vše vysvětluji ve svojí prvotině Zábava nebo peníze, filozofie smyslu, která vycházela na pokračování v příloze Mladé Fronty.

Říkáte tedy, že všechny vaše texty vznikly čistě pro zábavu?
JS: Ano. Byť úplně původně jsem se živil mimo jiné psaním do magazínu Mladé Fronty DNES, kde jsem pracoval na seriálu o životním stylu. Považuji se sice za revolučního komunistu, ale nájem musím platit jako každý jiný člověk. Alespoň zatím…

Zajímavé. Takže se nepovažujete za jakéhosi moderního pokračovatele Sigmunda Freuda? Netoužíte, aby se z psychoanalýzy stalo něco víc?
JS: Tohle je zásadní nepochopení toho, proč to celé dělám. Psychoanalýza je jenom hromada žvástů pro pár zakomplexovanců. Používám to jenom proto, abych si dělal prdel z buržoazních hoven, co se scházejí kupříkladu na Britských listech. Je to celé jeden velký vtip!

To je možná pro některé čtenáře trochu překvapující. Hodláte tímto způsobem pokračovat i v psaní dalších knih?
JS: Mám v úmyslu vydat ještě jednu, maximálně dvě knihy, spíše dodatkové, a tím se ta věc pravděpodobně uzavře. Nakladatel to asi vydá a jak si to prodá, je jeho věc, já už kvůli tomu šaškovat nebudu. I proto jsem taky odmítl všechny televize, rádia apod. Mimochodem na mé poslední tři knihy nevyšla jediná recenze. To jsou bohužel tvrdá fakta.

Nepřemýšlel jste třeba o založení vlastních internetových stránek a využítí potenciálu Internetu?
JS: Vlastní oficiální web nechci. A mohu vás ujistit, že je mi upřímně jedno, co je na prvním místě na Googlu, stejně jako je mi naprosto lhostejné, jak funguje Síť. 

A co tedy budete dělat dál?
JS: Budu se už jen bavit, užívat si života a vydělávat peníze. Vám doporučuji to samé. Všechny příznivce psychoanalýzy teď možná trochu zklamu, ale o ničem jiném život skutečně není.

A poslední otázka na závěr: Je Jan Stern vaše skutečné jméno nebo jen umělecký pseudonym? 
JS: Samozřejmě, že je to moje skutečné jméno. Jako freudiánovi je mi krajně podezřelé, pokud se někdo pod jakékoli dílo nepodepisuje svým občanským – chcete-li: otcovským – jménem. Právě užití občanského jména je pozoruhodným způsobem organizující a disciplinující, a každý pokus o jakýsi rebranding v sobě má vždy i cosi protioidipovského, k čemuž želbohu patřívá i záludná touha rozpustit Superego.

Děkujeme za rozhovor.
JS: Já děkuji.